Znamenitosti otoka Vis
Otok Vis nudi brojne prirodne ljepote, osamljene plaže i neizmjerne podvodne dubine za ronioce.
Međutim, svu tu ljepotu u prošlosti je vidjelo samo malo ljudi, jer je otok bio gotovo zatvoren za turiste do odlaska Jugoslavenske narodne armije 1992. godine.
Što se na Visu isplati pogledati?
Obližnji otoci
Otok Vis okružen je manjim otocima i otočićima:
Otok Biševo nalazi se nedaleko od otoka Visa. Turistima je najpoznatiji po Modroj špilji (morska jama koja je zbog podmorske otvore karakteristično bijelo osvijetljena), po Medvedjoj špilji, po vinu Plavac i po pješčanim plažama. Biševo se smatra jednim od hrvatskih otoka koji su najudaljeniji od kopnene obale. Na otoku se nalaze tri manje lučice: na zapadnoj strani u zaljevima Salbunara i Porat (Biševska luka), dok je na istočnoj strani Mezuporat, gdje je zbog podvodnog električnog kabela zabranjeno sidrenje. U tim zaljevima, gdje se nalaze i zaselci s nekoliko kuća, postoji pristanište redovne brodske linije s Komižom.
Susedni mali otoci su Svetac (Sveti Andrija) i Brusnik, a u istoj pravcu nalazi se vulkanski otočić Jabuka, koji je nekada služio mornarici JLA kao vježbalište za balističke mete.
Ravnik je mali nenaseljeni otočić, nedaleko od zaljeva Rukavac, na kojem se nalazi Zelena špilja (Zelena jama).
Budikovac (Budihovac) je dio otočića (Mali i Veliki Budihovac i Senak) na jugoistočnoj strani otoka Visa, nedaleko od Bargujca. Između otoka nalazi se prekrasna laguna, pogodna za plivanje i ronjenje. Na samom otoku nalaze se dvije plaže – prva, koja je u laguni, uređena je i uz nju su dvije restorane koje rade tijekom ljetne sezone. Na Velikom Budikovcu zabilježen je samo jedan stanovnik, koji ima svoju restoran i nudi odlične morske specijalitete. Na otoku se nalaze dvije šljunčane plaže, svaka na jednoj strani otoka, udaljene jedna od druge samo 3 minute pješice.
Palagruža je skupina stjenovitih otoka u sredini Jadrana. Najveći otok je Velika Palagruža, gdje se nalazi najbolje sidrište na jugoistočnoj strani otoka, poznato kao Velo Žalo, Južno zlato ili Zola. Dno je pješčano i stjenovito, a na nekim mjestima su pod vodom rasprostranjene stijene koje su se odlomile od otoka i pale u more, pa je pri sidrenju potrebna posebna pažnja. Sva sidrišta na otočju slabo su zaštićena od vjetrova. U slučaju najave lošeg vremena, preporučuje se izbjegavanje prenoćišta na otoku. Iz oba sidrišta na otoku Velika Palagruža vodi pješačka staza do vrha otoka (92 m n.v.), gdje se nalazi impozantni svjetionik, sagrađen 1875. godine. To je jedan od rijetkih otoka koji ima svjetioničarsku posadu.
Otok Biševo
Budihovac
Špilje
Plava špilja na otoku Biševo je vodna jama koja se nalazi na istočnoj obali otoka Biševo u Jadranskom moru. Smještena je u malom zaljevu Balun, otprilike 4,5 nautičkih milja jugočno od naselja Komiža na otoku Visu. Biševska Plava špilja jedna je od najpoznatijih prirodnih znamenitosti na Jadranu, jer je njezina unutrašnjost u određenim dijelovima dana osvijetljena plavom bojom. Lomi se sunčeva svjetlost na morskoj površini, koja prodire i unutar špilje te se odbija od dna i stijena, stvarajući prekrasnu čarobnu modrinu i srebrnasti sjaj. Intenzivno plava boja unutrašnjosti već godinama oduzima dah svim posjetiteljima Modre špilje. Sam ulaz u špilju ponekad nalikuje pravoj avanturi. Možete doći čamcem, koji nudi prostor manjem broju ljudi, koji se, ako puše malo jači vjetar, moraju sagnuti kako ne bi premašili visinu čamca.
Medvedja špilja nalazi se na otoku Biševo. Njenu ljepotu prepoznali su još prije 40 godina, kada su je proglasili za zaštićeni prirodni spomenik. Špilja je dobila ime po svojoj nekadašnjoj stanarki, sredozemskoj medvjedici, koja se danas svrstava među ugrožene životinjske vrste. Posjetitelji su oduševljeni očiglednim neskladom između širokog, otvorenog ulaza špilje i njezine unutrašnjosti, koja postaje sve uža i mračnija kako se približavate samom srcu.
Zelena špilja nalazi se na južnoj strani malog i nenaseljenog otočića Ravnik. Preporučuje se posjetiti špilju oko podneva, jer je tada učinak sunčeve svjetlosti najbolji. Rascjepi na stropu omogućuju sunčevim zrakama da uđu u unutrašnjost špilje u zelenim nijansama.
Kraljičina špilja je kraška jama koja je ime dobila po legendi o ilirskoj kraljici Teuti, za koju se smatra da je povremeno boravila u njoj. Sastoji se od nekoliko prostora koje je stoljećima oblikovalo more. Kraška jama se nalazi na sjevernoj obali otoka Visa, otprilike sat hoda od naselja Oključna. Jama je nešto teže dostupna, pa su je u zadnjem dijelu opremili s utezima.
Titova špilja smještena je na putu iz naselja Borovik prema najvišoj točki otoka Visa, vrhu Hum (587 m). Prevozno sredstvo možete parkirati na manjem parkiralištu odakle se možete uputiti prema špilji po uređenoj pješačkoj stazi. Put vam neće oduzeti više od 10 minuta.
Plava Špilja, otok Biševo
Zelena Špilja, otok Ravnik
Arhitekturne spomenike
Otoku Vis, jedan od skrivenih bisera Jadranskog mora, ponosi se bogatom poviješću i kulturnom baštinom koju svjedoče brojni arhitektonski spomenici. Njegova strateška pozicija kroz stoljeća privlačila je razne civilizacije, od Rimljana do Mlečana i Britanaca, ostavljajući dubok trag na otoku. Svaka utvrda, crkva i povijesna zgrada na Visu priča svoju priču o prošlosti, ratovima, obrani i životu stanovnika. Raznoliki arhitektonski stilovi i povijesni konteksti koje ove znamenitosti predstavljaju prava su riznica za posjetitelje koji žele otkriti ne samo prirodne ljepote, već i povijesne slojeve koji oblikuju identitet ovog prekrasnog otoka.
Tvrđava George III (Fortica): Tvrđava sv. Juraja, poznata i kao Fortica, najveća je tvrđava na otoku Vis. Izgrađena je 1813. godine od strane Britanske kraljevske mornarice. Gotovo dva stoljeća služila je vojnim svrhama, a zatim je dugi niz godina bila napuštena. Obnova je započela 2012. godine kada je tvrtka “European Travel Ventures” d.o.o. dobila koncesiju na 25 godina. Danas je tvrđava postala jedna od najzanimljivijih lokacija na otoku, gdje se nalazi cjelodnevni "lounge" bar i restoran. U večernjim satima, vrt se pretvara u noćni klub, a posjetitelji mogu uživati u prekrasnom pogledu na viški zaljev i susjedne otoke s krovne terase, što omogućava nezaboravne zalaske sunca. Pristup tvrđavi moguć je automobilom ili pješice za otprilike 20 minuta iz grada Visa, pokraj hotela Issa.
Tvrđava Batarija: Nalazi se u središtu viškog zaljeva, a izgradili su je Austrijanci. U prošlosti je bila poznata kao "Baterija Levaman", a kasnije preimenovana u "Gospinu tvrđavu". Oko južnog dijela okružena je jarkom i visokim utvrđenim zidom. U unutrašnjosti su nekada bila skladišta i tamnice. Tijekom Viške bitke 1866. godine, baterija je igrala ključnu ulogu kada su talijanski brodovi prodrli u višku luku s ciljem osvajanja otoka. Nakon rata, preuređena je u bolnicu, pri čemu su prozori prošireni, a nasipi malo oslabili. Danas se u Batariji nalazi Arheološki muzej.
Utvrda Bentich: Južno od tvrđave sv. Juraja iznad zaljeva Svitnje, stoji engleska tvrđava u obliku dvokružnih okruglih kula, poznata kao Bentich. Ime je dobila po lordu generalu Wiliamu Cavendichu Bentichu, zapovjedniku britanskih snaga na Siciliji. Danas su ostaci ove utvrde poznati kao "Terjun".
Utvrda Robertson: Smještena je između Fortice i Terjuna, a izgrađena je za vrijeme britanske vladavine. Ova tvrđava važan je dio povijesti otoka, jer je služila kao obrambena postaja.
Kaštel Grimaldi: Ova tvrđava iz 16. stoljeća nalazi se na Komiškoj rivi. Izgradili su je mletački organi s ciljem zaštite grada od napada Turaka i gusara. Danas se u njoj nalazi Ribiški muzej, koji posjetiteljima prikazuje bogatu pomorsku baštinu otoka.
Mladineova kula: Ostaci ove utvrde iz 17. stoljeća nalaze se u selu Borovik. Njena povijest i arhitektura svjedoče o obrambenim strategijama tog vremena.
Kula Mazzoleni: Ova utvrda smještena je u središtu Komiške riva i ima važnu ulogu u povijesti otoka. Njen dizajn i arhitektonski elementi odražavaju vrijeme u kojem je izgrađena.
Utvrđena crkva sv. Roka: Utvrđena crkva sv. Roka nalazi se u Komiži i poznata je po svojoj povijesnoj i kulturnoj vrijednosti.
Utvrda Manjarema: Nalazi se na brdu iznad Komiže, izgrađena u 19. stoljeću, a danas su sačuvani samo loše očuvani ostaci.
Utvrda Wellington: Utvrđena na istočnom ulazu u višku luku, izgrađena je na početku 19. stoljeća i predstavlja važan dio vojne povijesti otoka.
Utvrda crkve sv. Nikole: To je jedna od najstarijih sačuvanih srednjovjekovnih utvrda u Dalmaciji, koja predstavlja važan dio povijesne baštine.
Perastijeva kula: Najstarija utvrda na području Luka – grad Vis, izgrađena je početkom 17. stoljeća.
Tvrđava George III - Tvrđava Sv. Juraj - Fortica
Tvrđava Batarija
Utvrda Wellington
Utvrda Bentich
Muzeji
Arheološki muzej Vis nalazi se u gradu Visu, unutar tvrđave Batarija. U njemu se može pogledati bogata zbirka amfora, jedinstveno postavljenih na način na koji su nekada bile složene u brodskom podpalublju. Muzej posjeduje i zbirku helenističkih spomenika, koja je najveća takva zbirka u Hrvatskoj. Također, u muzeju se nalazi etnografski odjel s izloženim predmetima koji svjedoče o nekadašnjem životu Višana, uključujući ribolov, vinogradarstvo i svakodnevni život. Muzej nudi stručna vođenja za grupe. Cijena ulaznice: odrasli 20,00 kn, djeca 10,00 kn. Radno vrijeme (01.06-01.10.): 10-13 / 17-20 h, a za grupe se može prilagoditi prema dogovoru. Adresa: Viškog boja 12, Tel: +385 21 711-729, Mob: +385 91 799 0276.
Ribiški muzej u Komiži smješten je u Komuni, u tvrđavi na komiškoj rivi. U njemu se izlaže bogata zbirka izvornih predmeta brodske i ribarske opreme Komižana, koji su stoljećima bili poznati kao najbolji i najprepoznatljiviji ribari na Jadranu. Izloženi su i predmeti vezani uz nekadašnju preradu ribe, koja je nekad bila vrlo razvijena u Komiži. Posebnu pažnju privlači i replika poznate komiške "Gajete Falkuša". Muzej nudi vođene ture. Cijena ulaznice: 20 kn. Radno vrijeme: 10-12 / 19-22 h. Adresa muzeja: Riva sv. Mikule 4, Tel: +385 21 713-019 (grad Komiža).
Falkuše su bile jedinstveni čamci Komižana, gajete duge devet i široke nešto manje od tri metra. Njihov jarbol bio je visok devet metara, a mogle su prevesti posadu od šest ribara i oko osam tona ribe. Gradile su se ekskluzivno od borovine s otoka Svetca, koja se tada smatrala najkvalitetnijom. Zbog dobrih vjetrova, gajete su plovile do Palagruže u šest sati, jer su postizale brzinu i do 10 nautičkih milja na sat. Posljednju originalnu falkušu „Cicibelu” potopilo je i razbilo snažno nevrijeme u kolovozu 1986. godine. Na sreću, tradicija izgradnje falkuša obnovljena je, pa danas tri nove gajete služe u turističke svrhe.
Arheološki muzej Vis - amfore
Model Gajete Falkuša
Antićni spomenici
Antična povijest Dalmacije vuče svoje korijene iz 4. st. pr. Kr. s otoka Visa. Ljubitelji povijesti mogu razgledati ostatke najveće grčke kolonije Isse na uzvisini Gradini pored grada Visa, kao i u arheološkom parku Martvilo. Grad je poznat i po samostanu iz 16. st., koji je izgrađen iznad ostataka antičkog kazališta na poluotoku Prirovo. Vis otkriva u Gospinoj Batariji – nekadašnjoj utvrdi iz 19. st. - arheološku zbirku s najljepšom brončanom glavom božice Artemide.
Za stručne vođene ture možete se obratiti g. Borisu Čargi, tel: +385 98 179 4539.
Zgodovinsko najdišče Rimske Terme na Visu
Rimske terme na otoku Visu predstavljaju jedno od najvrjednijih povijesnih znamenitosti i kulturnih baština otoka. Nalaze se u gradu Visu i svjedoče o bogatoj rimskoj ostavštini koja datira iz 1. do 2. stoljeća naše ere. Ovi arheološki ostaci nekadašnjeg rimskog kupališta, gdje su se Rimljani opuštali i družili, posjetiteljima pružaju uvid u svakodnevni život antičkih stanovnika otoka.
Kupalište je bilo uređeno s brojnim prostorijama, uključujući bazene različitih temperatura, karakteristične za rimske terme, gdje su posjetitelji izmjenjivali tople i hladne kupke. Mozaici i arhitektonski elementi pronađeni na ovom mjestu svjedoče o visokoj razini umjetničke izrade i bogatstvu koje je tada prevladavalo Visom.
Nažalost, dio termi kroz povijest je pretrpio značajnu štetu. U 20. stoljeću terme su uništene kada su, zbog novih građevinskih projekata, prekrivene betonom, što je uzrokovalo nepopravljivu štetu ovom vrijednom nalazištu. Ipak, rimske terme ostaju popularna točka za ljubitelje povijesti i kulture, omogućujući posjetiteljima putovanje kroz vrijeme kada je Vis bio važno trgovačko središte Rimskog Carstva.
Brončana glava grčke boginje Artemide
Zgodovinsko najdišče Rimske Terme na Visu
Vojni (napušteni) objekti (kasarne, utvrde, hangari i podzemni rovovi)
U blizini Visa odvijala se jedna od najvećih pomorskih bitaka 19. stoljeća: 20. srpnja 1866. godine, austrijska flota pod zapovjedništvom admirala Tegetthoffa pobijedila je talijansku flotu (Bitka kod Visa 1866). Otok je do 1918. pripadao Austriji, zatim je bio pod talijanskom okupacijom dvije godine, a 1920. prešao je pod upravu Jugoslavije. Tijekom Drugog svjetskog rata, oslobođeni Vis nakon kapitulacije fašističke Italije 1943. godine postao je glavna baza mornarice NOV i glavno uporište NOB-a, a od lipnja 1944. do oslobođenja Beograda 20. listopada 1944. godine bio je sjedište Vrhovnog stožera NOV-a.
Nakon Drugog svjetskog rata, na otoku je postepeno formirana velika pomorsko-vojna baza JNA, koja je obuhvaćala više od dvadeset objekata, uključujući vojarne, podzemne bunker, rove, skloništa, heliodrom, podmorničko sidrište i radar. Strancima je bio zabranjen pristup otoku sve do 1990. godine. Tijekom rata za neovisnost Hrvatske, na otok su se povukle brodovi JNA iz ratne luke Lora u Splitu, zbog čega je pristup otoku bio onemogućen nekoliko mjeseci. Nakon njihova povlačenja, otok je postao dio Hrvatske.
Neke turističke agencije nude vođene ture do vojnih atrakcija, kao što su "Carvene stine" (Tanjug), raketna baza "Stupišće", saveznička zračna luka (Plisko polje), vojarna Rogačič, vojarna Samogor, vojne sklonište za podmornice Jastog u Parji, zapovjedni centar Vela glava i Titova špilja (jama) na Humu.
U posljednjim godinama, priča o izgradnji zračne luke na Visu postala je aktualna tema, često povezana s činjenicom da su na otoku 1944/45 postojale saveznička baza i vojna zračna luka.
Bivše podmorničko sidrište na Visu
Ronilačke lokacije
Otok Vis je pravi raj za ljubitelje ronjenja i istraživanja podmorja. More oko otoka Visa bogato je brojnim vrstama riba i potopljenim olupinama, kao što su Vassilios, Fortunal, Teti, Brioni, B-17, B-24, Ursus, Galea itd. Ronjenje na olupinama (wreck diving) je ronjenje u prošlost i uvijek je povezano s određenom dozom misterije i uzbuđenja.
Na Visu postoji nekoliko ronilačkih centara koji nude ronilačke tečajeve i organiziraju razne ronilačke izlete.
"Wreck" ronjenje na Visu
Naselja
Na otoku Vis nalazimo dva veća naselja: Vis (sjeveroistočno) i Komiža (jugozapadno). Povezuje ih asfaltirana cesta duga 10 kilometara, koja je izgrađena 1983. godine. Osim ova dva naselja, postoji još nekoliko manjih mjesta: Ženo Glava, Dračevo Polje, Plisko Polje, Marinje Zemlje, Milna i Ženka, Oključna, Podstražje, Podšpilje, Podselje, Rogačić i Parja, Rukovac, Brgujac, Stončica...
Samo mjesto Vis nastalo je spajanjem i zajedničkim nazivom naselja Kut i Luka.
Grad Vis - plaža Baterija i most
Otoka Vis poznat je po prekrasnim i raznolikim plažama. Teško je pronaći otok u Hrvatskoj gdje se na tako malom prostoru nalazi toliko lijepih i različitih plaža. Od osamljenih uvala do živopisnih plaža, Vis nudi raznolike opcije za sve posjetitelje. Ovdje sigurno svatko može pronaći svoj komadić raja i svoj mir, bilo da traži mirno mjesto za opuštanje ili živahno okruženje za uživanje u ljetnim aktivnostima.
Ovdje sigurno svatko može pronaći svoj komadić raja i svoj mir.
Cerkve otoka Visa
Otok Vis bogat je povijesnim i kulturnim znamenitostima, među kojima crkve ističu kao dragulji koji svjedoče o bogatoj duhovnoj baštini otoka. Crkve na Visu nisu samo arhitektonski spomenici, već i mjesta gdje se isprepliću povijest, tradicija i lokalna kultura.
Evo popisa nekih crkava koje možete posjetiti na otoku Visu:
Kapela sv. Magdalene: Izgrađena je početkom XVIII. stoljeća na padini brda južno od grada Visa. Kapela nudi prekrasan pogled na more i okolinu.
Crkva sv. Margarite: Na sjevernoj strani najstarijeg dijela crkve sv. Marije u Podselju naslanja se jednostavna gotička crkvica sv. Margarite. Njezina arhitektura karakteristična je za prijelaz iz romaničkog u gotičko razdoblje.
Crkva sv. Ciprijana i Justine: U istočnom dijelu grada Visa, u predjelu Kuta, smještena je crkva sv. Ciprijana i Justine. Crkva je poznata po svojoj povijesti i pričama o zaštiti od oluja.
Crkva sv. Marije: Crkva sv. Marije nalazi se u selu Podselje na brdu sjeverno od najvećeg viškog polja, Velog polja. Osjetit ćete mir koji pruža okolina i sama crkva.
Crkva sv. Kuzme i Damjana: Usamljena crkvica dvaju zaštitnika bolesnih, sv. Kuzme i Damjana, nalazi se južno od grada Visa. Prekrasno mjesto za tišinu i meditaciju.
Crkva sv. Marije (Gospa Gusarica): Crkva sv. Marije "Gusarice" izgrađena je sredinom XVI. stoljeća uz obalu u Komiži. Legenda kaže da je crkva izgrađena za zaštitu ribara od oluja.
Crkva sv. Roka: Na jadranskim otocima nalazile su se utvrđene crkve i samostani, a jedna takva je i crkva sv. Roka. Crkva je izgrađena kao zaštita od napada pirata.
Crkva Gospe od Planice: Crkva Gospe od Planice nalazi se uz cestu Vis – Komiža, između dviju malih crkvica. Njezin svakodnevni posjet simbolizira pripadnost lokalnoj zajednici.
Crkva sv. Blaža: Ova crkva tipična je primorska crkva, izgrađena većinom od kamena i pokrivena kamenim pločama. Njezine freske često su predmet istraživanja i obnove.
Crkva sv. Nikole: Nalazi se u Podhumlju, odmah uz cestu, izgrađena u XX. stoljeću. Posebnost: Crkva ima lijepo uređen park u kojem se često održavaju lokalni događaji.
Crkva Rođenja Blažene Djevice Marije: Izgrađena je u XIX. stoljeću u Podšpilju. Održala je brojne tradicionalne elemente iz prošlih stoljeća.
Crkva sv. Antuna Padovanskog: Barokna kapela sv. Antuna Padovanskog nalazi se u selu Oključna. Crkva je poznata po svojoj slikovitoj lokaciji i lijepim baroknim ukrasima.
Crkva sv. Silvestra: Izgrađena je u XVI. stoljeću, gdje se svake godine obavlja misa na Silvestrovo. Crkva privlači posjetitelje zbog svoje jedinstvene tradicije proslave.
Crkva sv. Antuna u Prigaliji: Crkva sv. Antuna nalazi se istočno od sela Podšpilje. Posebnost: Crkva ima jedinstveni arhitektonski dizajn koji je razlikuje od drugih.
Crkva sv. Mihovila: Na vrhu brda istočno od Komiže, na više od 300 metara nadmorske visine, izgrađena je crkva sv. Mihovila. Nudi zapanjujući pogled na okolinu i popularna je točka za planinarenje.
Crkva sv. Duha: To je jedna od najmanjih i najjednostavnijih crkava na Visu, smještena na najvišem vrhu otoka. Povijest ove crkve obavijena je misterijom i lokalnim legendama.
Crkva sv. Nikole (Muster): Smatra se da je ovaj kompleks benediktinskog samostana i crkve izgrađen već u IX. stoljeću. Održala je neka od najstarijih sakralnih umjetničkih djela na otoku.
Crkva Gospa od Spilica: Izgrađena je u XVI. stoljeću, to je središnja crkva grada Visa. Crkva ima bogatu povijest povezanu s lokalnim tradicijama i običajima.
Crkva sv. Jurja: Nalazi se na lijevom ulazu u višku luku, u uvali sv. Jurja. Crkva ima posebno mjesto u srcu domaćina, jer je povezana s više tradicionalnih proslava.
Crkva sv. Vicka: Crkva sv. Nikola izgrađena je u Dolu na mjestu gdje se u srednjem vijeku nalazilo naselje. Održala je brojne predmete koji svjedoče o prošlosti otoka.
Crkva Gospe od Sedam Žalosti (Nova crikva): Crkva Gospe od Sedam Žalosti izgrađena je 1759. na kraju Jončićeve ulice. Crkva je poznata po svojim baroknim detaljima i duhovnim događanjima.
Crkva sv. Andrije: Izgrađena je u XV. stoljeću na južnoj strani otoka Sveca. Crkva je poznata po svojoj jednostavnoj, ali veličanstvenoj arhitekturi.
Crkva sv. Vida: Crkva sv. Vida nalazi se na vrhu istoimene brdske površine sjeverno od sela Marine Zemlje. Crkva je popularna za izlete i nudi jedinstven pogled na okolinu.
Crkva sv. Jerolima i franjevački samostan: Početkom XVI. stoljeća franjevci su na poluotoku Prirovu izgradili svoj samostan i crkvu sv. Jerolima. Samostan je poznat po svojoj povijesti i utjecaju na lokalnu kulturu.
Umjetnica Marina Klarič s puno osjećaja stvara, prikazujući prekrasan ambijent starog gradskog središta Visa, kojeg u svoj svojoj ljepoti krasi crkva sv. Ciprijana i Justine.
Jakinove skale i crkva sv. Ciprijana i Justine u pozadini
Crkva Gospa od Spilica
Crkva sv. Duha
Crkva sv. Jerolima in franjevaški samostan