Znamenitosti otoka Vis

Otok Vis nudi brojne prirodne ljepote, osamljene plaže i neizmjerne podvodne dubine za ronioce. 

Međutim, svu tu ljepotu u prošlosti je vidjelo samo malo ljudi, jer je otok bio gotovo zatvoren za turiste do odlaska Jugoslavenske narodne armije 1992. godine. 

Što se na Visu isplati pogledati? 

Obližnji otoci

Otok Vis okružen je manjim otocima i otočićima:

Otok Biševo

Otok Biševo

Otok Budihovac

Budihovac 

Špilje

Modra Špilja, otok Biševo

Plava Špilja, otok Biševo

Zelena Špilja, otok Ravnik

Arhitekturne spomenike 

Trdnjava George III - Trdnjava Sv. Juraja - Fortica

Tvrđava George III - Tvrđava Sv. Juraj - Fortica 

Trdnjava Batarija, otok Vis

Tvrđava Batarija

Utvrda Wellington

Utvrda Wellington

Utvrda Bentich

Utvrda Bentich

Muzeji 

Falkuše su bile jedinstveni čamci Komižana, gajete duge devet i široke nešto manje od tri metra. Njihov jarbol bio je visok devet metara, a mogle su prevesti posadu od šest ribara i oko osam tona ribe. Gradile su se ekskluzivno od borovine s otoka Svetca, koja se tada smatrala najkvalitetnijom. Zbog dobrih vjetrova, gajete su plovile do Palagruže u šest sati, jer su postizale brzinu i do 10 nautičkih milja na sat. Posljednju originalnu falkušu „Cicibelu” potopilo je i razbilo snažno nevrijeme u kolovozu 1986. godine. Na sreću, tradicija izgradnje falkuša obnovljena je, pa danas tri nove gajete služe u turističke svrhe.

Arheološki muzej Vis - amfore

Maketa Gajete Falkuša

Model Gajete Falkuša

Antićni spomenici

Antična povijest Dalmacije vuče svoje korijene iz 4. st. pr. Kr. s otoka Visa. Ljubitelji povijesti mogu razgledati ostatke najveće grčke kolonije Isse na uzvisini Gradini pored grada Visa, kao i u arheološkom parku Martvilo. Grad je poznat i po samostanu iz 16. st., koji je izgrađen iznad ostataka antičkog kazališta na poluotoku Prirovo. Vis otkriva u Gospinoj Batariji – nekadašnjoj utvrdi iz 19. st. - arheološku zbirku s najljepšom brončanom glavom božice Artemide.

Za stručne vođene ture možete se obratiti g. Borisu Čargi, tel: +385 98 179 4539. 

Zgodovinsko najdišče Rimske Terme na Visu 

Rimske terme na otoku Visu predstavljaju jedno od najvrjednijih povijesnih znamenitosti i kulturnih baština otoka. Nalaze se u gradu Visu i svjedoče o bogatoj rimskoj ostavštini koja datira iz 1. do 2. stoljeća naše ere. Ovi arheološki ostaci nekadašnjeg rimskog kupališta, gdje su se Rimljani opuštali i družili, posjetiteljima pružaju uvid u svakodnevni život antičkih stanovnika otoka.

Kupalište je bilo uređeno s brojnim prostorijama, uključujući bazene različitih temperatura, karakteristične za rimske terme, gdje su posjetitelji izmjenjivali tople i hladne kupke. Mozaici i arhitektonski elementi pronađeni na ovom mjestu svjedoče o visokoj razini umjetničke izrade i bogatstvu koje je tada prevladavalo Visom.

Nažalost, dio termi kroz povijest je pretrpio značajnu štetu. U 20. stoljeću terme su uništene kada su, zbog novih građevinskih projekata, prekrivene betonom, što je uzrokovalo nepopravljivu štetu ovom vrijednom nalazištu. Ipak, rimske terme ostaju popularna točka za ljubitelje povijesti i kulture, omogućujući posjetiteljima putovanje kroz vrijeme kada je Vis bio važno trgovačko središte Rimskog Carstva.

Bronasta glava grške boginje Artemide

Brončana glava grčke boginje Artemide 

Zgodovinsko najdišče Rimske Terme na Visu

Zgodovinsko najdišče Rimske Terme na Visu 

Vojni (napušteni) objekti (kasarne, utvrde, hangari i podzemni rovovi) 

U blizini Visa odvijala se jedna od najvećih pomorskih bitaka 19. stoljeća: 20. srpnja 1866. godine, austrijska flota pod zapovjedništvom admirala Tegetthoffa pobijedila je talijansku flotu (Bitka kod Visa 1866). Otok je do 1918. pripadao Austriji, zatim je bio pod talijanskom okupacijom dvije godine, a 1920. prešao je pod upravu Jugoslavije. Tijekom Drugog svjetskog rata, oslobođeni Vis nakon kapitulacije fašističke Italije 1943. godine postao je glavna baza mornarice NOV i glavno uporište NOB-a, a od lipnja 1944. do oslobođenja Beograda 20. listopada 1944. godine bio je sjedište Vrhovnog stožera NOV-a.

Nakon Drugog svjetskog rata, na otoku je postepeno formirana velika pomorsko-vojna baza JNA, koja je obuhvaćala više od dvadeset objekata, uključujući vojarne, podzemne bunker, rove, skloništa, heliodrom, podmorničko sidrište i radar. Strancima je bio zabranjen pristup otoku sve do 1990. godine. Tijekom rata za neovisnost Hrvatske, na otok su se povukle brodovi JNA iz ratne luke Lora u Splitu, zbog čega je pristup otoku bio onemogućen nekoliko mjeseci. Nakon njihova povlačenja, otok je postao dio Hrvatske.

Neke turističke agencije nude vođene ture do vojnih atrakcija, kao što su "Carvene stine" (Tanjug), raketna baza "Stupišće", saveznička zračna luka (Plisko polje), vojarna Rogačič, vojarna Samogor, vojne sklonište za podmornice Jastog u Parji, zapovjedni centar Vela glava i Titova špilja (jama) na Humu.

U posljednjim godinama, priča o izgradnji zračne luke na Visu postala je aktualna tema, često povezana s činjenicom da su na otoku 1944/45 postojale saveznička baza i vojna zračna luka.

Nekdanje podmorniško sidrišče na Visu

Bivše podmorničko sidrište na Visu 

Ronilačke lokacije 

Otok Vis je pravi raj za ljubitelje ronjenja i istraživanja podmorja. More oko otoka Visa bogato je brojnim vrstama riba i potopljenim olupinama, kao što su Vassilios, Fortunal, Teti, Brioni, B-17, B-24, Ursus, Galea itd. Ronjenje na olupinama (wreck diving) je ronjenje u prošlost i uvijek je povezano s određenom dozom misterije i uzbuđenja.

Na Visu postoji nekoliko ronilačkih centara koji nude ronilačke tečajeve i organiziraju razne ronilačke izlete. 

Wreck potapljanje na Visu

"Wreck" ronjenje na Visu 

Naselja

Na otoku Vis nalazimo dva veća naselja: Vis (sjeveroistočno) i Komiža (jugozapadno). Povezuje ih asfaltirana cesta duga 10 kilometara, koja je izgrađena 1983. godine. Osim ova dva naselja, postoji još nekoliko manjih mjesta: Ženo Glava, Dračevo Polje, Plisko Polje, Marinje Zemlje, Milna i Ženka, Oključna, Podstražje, Podšpilje, Podselje, Rogačić i Parja, Rukovac, Brgujac, Stončica...

Samo mjesto Vis nastalo je spajanjem i zajedničkim nazivom naselja Kut i Luka.

Mesto Vis - Baterija in most

Grad Vis - plaža Baterija i most

Otoka Vis poznat je po prekrasnim i raznolikim plažama. Teško je pronaći otok u Hrvatskoj gdje se na tako malom prostoru nalazi toliko lijepih i različitih plaža. Od osamljenih uvala do živopisnih plaža, Vis nudi raznolike opcije za sve posjetitelje. Ovdje sigurno svatko može pronaći svoj komadić raja i svoj mir, bilo da traži mirno mjesto za opuštanje ili živahno okruženje za uživanje u ljetnim aktivnostima. 

Ovdje sigurno svatko može pronaći svoj komadić raja i svoj mir. 

Cerkve otoka Visa 

Otok Vis bogat je povijesnim i kulturnim znamenitostima, među kojima crkve ističu kao dragulji koji svjedoče o bogatoj duhovnoj baštini otoka. Crkve na Visu nisu samo arhitektonski spomenici, već i mjesta gdje se isprepliću povijest, tradicija i lokalna kultura.
Evo popisa nekih crkava koje možete posjetiti na otoku Visu:

Umjetnica Marina Klarič - crkva sv. Ciprijana i Justine

Umjetnica Marina Klarič s puno osjećaja stvara, prikazujući prekrasan ambijent starog gradskog središta Visa, kojeg u svoj svojoj ljepoti krasi crkva sv. Ciprijana i Justine

Cerkve otoka Visa

Jakinove skale i crkva sv. Ciprijana i Justine u pozadini

Cerkve otoka Visa

Crkva Gospa od Spilica

Cerkve otoka Visa

Crkva sv. Duha

Crkva sv. Jerolima in franjevaški samostan

Crkva sv. Jerolima in franjevaški samostan